Combination arrester, 1-pole with function display
Type MCD 50-B-OS
|Item no. 5096852
|EAN 4012195051466



Item no. / Type
5096852 / MCD 50-B-OS
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, type 1+2, 1-pole, for use in TN and TT networks:
MCD 50-B-OS: Coordinated lightning current arrester, type 1+2 to EN 61643-11 with visual function display. For interface 0 to 2 (LPZ) in accordance with lightning protection zone concept to IEC 62305 and/or DIN VDE 0185-305.
• Arresting capacity 50 kA (10/350 µs) per pole
• Power consumption < 26 mW/pole
• Protection level < 1.7 kV, allows device protection
• Line follow current quenching 10 kA
• lncl. plug caps for labelling the connections
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap
• Can be used in standard distributor housings
Application: Compact surge protection concepts and installations in a distributor.
MCD 50-B-OS: Coordinated lightning current arrester, type 1+2 to EN 61643-11 with visual function display. For interface 0 to 2 (LPZ) in accordance with lightning protection zone concept to IEC 62305 and/or DIN VDE 0185-305.
• Arresting capacity 50 kA (10/350 µs) per pole
• Power consumption < 26 mW/pole
• Protection level < 1.7 kV, allows device protection
• Line follow current quenching 10 kA
• lncl. plug caps for labelling the connections
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap
• Can be used in standard distributor housings
Application: Compact surge protection concepts and installations in a distributor.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 69 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | TN-S, TT |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 50 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 50 kA |
| Test class, type 1 | yes |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 50 kA |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,7 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 50 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 500 |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 10 kA |
| Approvals | VDE |
| Version for | 1-pole |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | no |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 125 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Short-circuit resistance | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 500 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 85 °C |
| Boyut | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 50 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 50 mm² |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,0355 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
MCD 50-B-OS
IP20
255
1
5096852
MCD 50-B-OS
Item no.
5096852
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1


