Combination arrester, 3-pole + NPE with function display
Type MCD 50-B 3+1-OS
|Item no. 5096836
|EAN 4012195288299



Item no. / Type
5096836 / MCD 50-B 3+1-OS
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
3+N/PE
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, type 1+2, 4-pole, with visual function display, for use in TN-S and TT networks.
Completely pre-terminated and ready for connection, consisting of:
3x MCD 50-B-OS: Type 1+2 (Class B) coordinated lightning current arrester EN 61643-11.
1x MCD 125-B/NPE: Coordinated N-PE spark gap, type 1+2 EN 61643-11 for use in TN-S and TT systems.
Interface 0 to 2 (LPZ) according to lightning protection zone concept according to IEC 62305 and VDE 0185-305.
• Lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity to 50 kA (10/350) per pole and up to 125 kA (10/350) in total
• Protection level < 1.7 kV allows device protection
• Short-circuit resistance 10 kA, arrester backup fuse to 500 A gL/gG
• Power consumption < 26 mW/pole
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of Classes I to IV.
Completely pre-terminated and ready for connection, consisting of:
3x MCD 50-B-OS: Type 1+2 (Class B) coordinated lightning current arrester EN 61643-11.
1x MCD 125-B/NPE: Coordinated N-PE spark gap, type 1+2 EN 61643-11 for use in TN-S and TT systems.
Interface 0 to 2 (LPZ) according to lightning protection zone concept according to IEC 62305 and VDE 0185-305.
• Lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity to 50 kA (10/350) per pole and up to 125 kA (10/350) in total
• Protection level < 1.7 kV allows device protection
• Short-circuit resistance 10 kA, arrester backup fuse to 500 A gL/gG
• Power consumption < 26 mW/pole
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of Classes I to IV.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 69 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | TN-S, TT |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| En yüksek sürekli gerilim (N-PE) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 50 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 125 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 125 kA |
| Test class, type 1 | yes |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 50 kA |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,7 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 50 kA |
| Pole version | 3+N/PE |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 500 |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 10 kA |
| Approvals | VDE |
| Version for | 3+1-pole |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | no |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | no |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 125 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| İkincil akım söndürme kapasitesi Ipeak | 0,1 kA |
| Short-circuit resistance | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 500 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 85 °C |
| Boyut | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 125 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 50 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 8,7853 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
MCD 50-B 3+1-OS
IP20
255
3+N/PE
5096836
MCD 50-B 3+1-OS
Item no.
5096836
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
3+N/PE


