Combination arrester for 10Base2-/10Base5 networks
Type KOAX B-E2 MF-C
|Item no. 5082430
|EAN 4012196415717



Item no. / Type
Maximum continuous voltage DC
Version for
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Data line protection device for coaxial Ethernet network systems
• In aluminium housing
• BNC connector m/f
• Simple mounting with adapter plug
• Two-stage protection circuit
• DIN rail mounting with DLS-BS accessories (5082 38 2)
Application: Protecting video signals; cameras and/or CCTV units, Cheapernet, 10BASE2, 10BASE5
• In aluminium housing
• BNC connector for Cheapernet, 10BASE2
• Simple mounting with adapter connector
• Two-stage protection circuit
• In aluminium housing
• BNC connector m/f
• Simple mounting with adapter plug
• Two-stage protection circuit
• DIN rail mounting with DLS-BS accessories (5082 38 2)
Application: Protecting video signals; cameras and/or CCTV units, Cheapernet, 10BASE2, 10BASE5
• In aluminium housing
• BNC connector for Cheapernet, 10BASE2
• Simple mounting with adapter connector
• Two-stage protection circuit
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Geri dönüş kaybı | ≥14 dB |
| Dalga direnci | 75 Ω |
| Cihazda sinyalizasyon | Without |
| Plug-in system | BNC |
| Koruma seviyesi damar/damar | <75 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <600 V |
| Koruma sınıfı | IP40 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 4,7 Ω ± 10% |
| Capacity (wire-wire) | <100 pF |
| Capacity (wire-earth) | <100 pF |
| Earthing via: | Connection cable |
| Insulation resistance | >1 GΩ |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | 2 kA |
| Total discharge current (8/20) | 10 kA |
| Nominal load current DC | 0,2 A |
| Nominal load current AC | 0,3 A |
| Maximum continuous voltage AC | 4,2 V |
| Maximum continuous voltage DC | 6 V |
| Cut-off frequency | 68 MHz |
| Version for | Combi protection |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| İmpuls akımı | 1 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤1,7 dB |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 6.2V |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,6109 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Item no. 5082382
Fastening set for DIN profile railType
DLS-BS
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
KOAX B-E2 MF-C
1
BNC
6
Combi protection
5082430
KOAX B-E2 MF-F
1
BNC
6
Fine protection
5082432
Version for
KOAX B-E2 MF-C
Item no.
5082430
Kutup sayısı
1
Plug-in system
BNC
Maximum continuous voltage DC
6
Version for
Combi protection
KOAX B-E2 MF-F
Item no.
5082432
Kutup sayısı
1
Plug-in system
BNC
Maximum continuous voltage DC
6
Version for
Fine protection


