Combination arrester V25, 1-pole 280 V
Type V25-B+C 1-280
|Item no. 5094418
|EAN 4012195406556



Item no. / Type
5094418 / V25-B+C 1-280
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
280 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, lightning and surge arrester type 1+2
• Complete unit consisting of upper part and base, pre-mounted and ready for connection
• For TN systems
• Plug-in arrester with dynamic cut-off unit
• With visual function display
• Protection level decoded:705:Value:RAM1; kV
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in standard distributor housings
• Labelled connections
Application example: Buildings with open-wire power supply or for setting up lightning protection equipotential bonding in residential buildings.
* Complete = cover and base
• Complete unit consisting of upper part and base, pre-mounted and ready for connection
• For TN systems
• Plug-in arrester with dynamic cut-off unit
• With visual function display
• Protection level decoded:705:Value:RAM1; kV
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in standard distributor housings
• Labelled connections
Application example: Buildings with open-wire power supply or for setting up lightning protection equipotential bonding in residential buildings.
* Complete = cover and base
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | TN |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 30 kA |
| Anma deşarj akımı (8/20) (N-PE) | 30 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 7 kA |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 7 kA |
| Maximum continuous voltage AC | 280 V |
| Maximum continuous voltage DC | 200 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 30 kA |
| Pole version | 1 |
| Max. mains-side overcurrent protection | 160 |
| Version for | 1-pole |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | yes |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 160 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 280V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 30 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4896 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V25-B+C 1-280
IP20
280
1
5094418
V25-B+C 1-280
Item no.
5094418
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
1

