Combination protection device TELE 4-C for ISDN RJ11
Type RJ11-TELE 4-C
|Item no. 5081975
|EAN 4012196415656



Item no. / Type
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Version for
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Data line protection device for analogue telecommunications systems
• In aluminium housing
• With 2-stage protection circuit
• Simple mounting
• Incl. 150 mm connection cable with RJ11 and/or RJ45 connectors
• Optimised bandwidth for TC systems
• DIN rail mounting with DLS-BS accessories (5082 38 2)
Application: For analogue telecommunication systems
• In aluminium housing
• Simple mounting on hat rail or on terminal
• Incl. 150 mm connection cable with RJ411 connectors
• Optimised bandwidth for telecommunications systems
• In aluminium housing
• With 2-stage protection circuit
• Simple mounting
• Incl. 150 mm connection cable with RJ11 and/or RJ45 connectors
• Optimised bandwidth for TC systems
• DIN rail mounting with DLS-BS accessories (5082 38 2)
Application: For analogue telecommunication systems
• In aluminium housing
• Simple mounting on hat rail or on terminal
• Incl. 150 mm connection cable with RJ411 connectors
• Optimised bandwidth for telecommunications systems
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 4 |
|---|---|
| 1 kV/µs C3'te koruma seviyesi (asimetrik) | <245 |
| Cihazda sinyalizasyon | Without |
| Plug-in system | RJ11 |
| Koruma seviyesi damar/damar | <300 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <600 V |
| Koruma sınıfı | IP40 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 8,2 Ω ± 10 % |
| Capacity (wire-wire) | <500 pF |
| Capacity (wire-earth) | <20 pF |
| Earthing via: | Connection cable |
| Insulation resistance | > 34 MΩ |
| Impulse durability wire-wire | C1: 1 kV / 0,5 kA (8/20) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 2 kV / 1 kA (8/20) |
| Total discharge current (10/350) | 1,5 kA |
| Total discharge current (8/20) | 4 kA |
| Nominal load current DC | 0,3 A |
| Nominal load current AC | 0,2 A |
| Maximum continuous voltage AC | 120 V |
| Maximum continuous voltage DC | 170 V |
| Cut-off frequency | 12 MHz |
| Version for | Combi protection, 4 wires |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 170V |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,5602 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Item no. 5082382
Fastening set for DIN profile railType
DLS-BS
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
RJ11-TELE 4-C
4
RJ11
120
170
Kombine koruma, 4 damar
5081975
RJ11-TELE 4-F
4
RJ11
120
170
Fine protection, 4 wires
5081977
RJ45-TELE 4-C
4
RJ45
120
170
Kombine koruma, 4 damar
5081982
Plug-in system
Version for
RJ11-TELE 4-C
Item no.
5081975
Kutup sayısı
4
Plug-in system
RJ11
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
170
Version for
Kombine koruma, 4 damar
RJ11-TELE 4-F
Item no.
5081977
Kutup sayısı
4
Plug-in system
RJ11
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
170
Version for
Fine protection, 4 wires
RJ45-TELE 4-C
Item no.
5081982
Kutup sayısı
4
Plug-in system
RJ45
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
170
Version for
Kombine koruma, 4 damar


