Combination protection for two-core systems with HF applications 5 V
Type FRD 5 HF
|Item no. 5098571
|EAN 4012195578345



Item no. / Type
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge protection for use in measuring, control and regulation systems.
• Basic, medium and fine protection
• Two-stage protection circuit with high lightning current carrying capacity
• High transmission frequency up to 100 MHz
• Suitable for all bus systems (e.g. Profibus)
• With installation-friendly, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
Application: Multipurpose use on any 35 mm DIN profile rail in every commercially available distribution housing.
• Basic, medium and fine protection
• Two-stage protection circuit with high lightning current carrying capacity
• High transmission frequency up to 100 MHz
• Suitable for all bus systems (e.g. Profibus)
• With installation-friendly, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
Application: Multipurpose use on any 35 mm DIN profile rail in every commercially available distribution housing.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | <90 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <650 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 2,2 Ω ± 10 % |
| Anma gerilimi | 5 V |
| Capacity (wire-wire) | <40 pF |
| Capacity (wire-earth) | <40 pF |
| Earthing via: | Terminal |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >10 MΩ |
| Shielding connection available | no |
| Impulse durability wire-wire | C2: 18 kV / 9 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 18 kV / 9 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | D1: 6 kA |
| Total discharge current (8/20) | 18 kA |
| Nominal load current DC | 0,45 A |
| Nominal load current AC | 0,32 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 4 V |
| Maximum continuous voltage DC | 6 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 9 kA |
| Approvals | UL |
| Cut-off frequency | 100 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| İmpuls akımı | 3 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Yatay aralık TE (17,5 mm) | 1 |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 2,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 2,5 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 5V AC |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,14 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 2,5 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1623 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
FRD 5 HF
2
Klemens
4
6
5098571
FRD 24 HF
2
Terminal
19
28
5098575
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
FRD 5 HF
Item no.
5098571
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
4
Maximum continuous voltage DC
6
FRD 24 HF
Item no.
5098575
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
19
Maximum continuous voltage DC
28


