Connectable data cable protection, 2-pole, indirect earthing, with visual signalling, 5 V
Type PDP-2-5-I-OS
|Item no. 5080349
|EAN 4012196742219




Item no. / Type
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Plug-in data cable protection type 1+2/D1=C2 for the use in measurement, control and regulation technology
• Protective device for multi-wire systems
• Indirect shield earthing
• Frequency range to 100 MHz
• Earthing possible via the DIN rail or the connection cable
• Narrow structural width of 17.5 mm
• Hight level of system availability – no signal disruption without protection module
With visual signalling and the option of remote signalling via the voltage supply PDP-PS
• Integrated bus connector included
Application: Universal lightning and surge protection for data transmission devices in MCR technology.
• Protective device for multi-wire systems
• Indirect shield earthing
• Frequency range to 100 MHz
• Earthing possible via the DIN rail or the connection cable
• Narrow structural width of 17.5 mm
• Hight level of system availability – no signal disruption without protection module
With visual signalling and the option of remote signalling via the voltage supply PDP-PS
• Integrated bus connector included
Application: Universal lightning and surge protection for data transmission devices in MCR technology.
Technical data
Dimensions
| Length | 75 mm |
|---|---|
| Width | 17,5 mm |
| Height | 95 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 4 |
|---|---|
| Lengthwise resistance | 1.2 ± 5% |
| Cihazda sinyalizasyon | None |
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | 100 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | 1600 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 1,2 Ω ± 5% |
| Total impulse durability into C2 (8/20) | 20 kA |
| Capacity (wire-wire) | ≤30 pF |
| Capacity (wire-earth) | ≤30 pF |
| Earthing via: | Connection cable / DIN rail |
| Mounting of input / output | Screw terminals |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Indirect |
| Impulse durability wire-wire | 10 kV / 5 kA |
| Impulse durability wire-earth | 10 kV / 5 kA |
| Total discharge current (10/350) | 2,5 kA |
| Total discharge current (8/20) | 20 kA |
| Protection level, shield-earth (S-PE) | 1300 V |
| Nominal load current DC | 0,6 A |
| Nominal load current AC | 0,425 A |
| Maximum continuous voltage AC | 4,2 V |
| Maximum continuous voltage DC | 6 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 10 kA |
| Cut-off frequency | 100 MHz |
| Version for | 2x2-pole |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II / D1+C2 |
| Kategorie | Type 1+2 / D1+C2 |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| İmpuls akımı | 2,5 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 2,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 2,5 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 5V |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,14 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 1,5 mm² |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,811 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
PDP-2-5-I-OS
4
Klemens
4,2
6
2x2-pole
5080349
PDP-2-12-I-OS
4
Terminal
12
16
2x2-pole
5080351
PDP-2-48-I-OS
4
Klemens
37
52
2x2-pole
5080355
PDP-2-24-I-OS
4
Terminal
21
30
2x2-pole
5080353
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
PDP-2-5-I-OS
Item no.
5080349
Kutup sayısı
4
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
4,2
Maximum continuous voltage DC
6
Version for
2x2-pole
PDP-2-12-I-OS
Item no.
5080351
Kutup sayısı
4
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
12
Maximum continuous voltage DC
16
Version for
2x2-pole
PDP-2-48-I-OS
Item no.
5080355
Kutup sayısı
4
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
37
Maximum continuous voltage DC
52
Version for
2x2-pole
PDP-2-24-I-OS
Item no.
5080353
Kutup sayısı
4
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
21
Maximum continuous voltage DC
30
Version for
2x2-pole

