Connection adapter, GST18i, straight
Type VB-G GST18i3p
|Item no. 6108045
|EAN 4012195896975



Item no. / Type
6108045 / VB-G GST18i3p
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Connection adapter GST18i for combining STD-D0C / STD-D3C or STD-F0C / STD-F3C sockets together with straight connection adapters, pluggable connection with integrated strain relief. Suitable for device connections in the device installation trunking systems Rapid 45 and Rapid 80 and in ISS service poles.
Technical data
Dimensions
| Length | 49,5 mm |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Height | 13 mm |
Technical data
| Giriş sayısı | 1 |
|---|---|
| Çıkış sayısı | 1 |
| Halojen İçermez | yes |
| Kutup sayısı | 3 |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Mechanical encoding | yes |
| Colour of the coding/contact insert | Black |
| Colour of the separate adapter | Black |
| Type of locking | Integrated in plug connector |
| Pin labelling | L, N, PE |
| Contact material | CuZn |
| Surface treatment of the contacts | Tin-plated |
| Type of distributor | Adapter coupling |
| Material | Polyamide |
| Colour | Black |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0318 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
VB-G GST18i3p
6108045
VB-G GST18i3p
Item no.
6108045

