Connection clamp
Type 2740 16
|Item no. 5001511
|EAN 4012196431168



Item no. / Type
5001511 / 2740 16
Şu derin topraklayıcı için
14,2 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• Suitable for connecting round conductors Rd 8-10 or flat conductors with earth rod 219 16 CU
Technical data
Dimensions
| Length | 59 mm |
|---|---|
| Width | 27 mm |
| Height | 65 mm |
Technical data
| Ayırma plakası | hayır |
|---|---|
| Type of connector | Connectors |
| Earthing connection diameter | 16 mm |
| Connection | Flat conductor |
| Suitable for round conductor diameters, min. | 8 mm |
| Suitable for round conductor diameters, max. | 10 mm |
| Type | Bağlantı terminali |
| Şu derin topraklayıcı için | 14,2 mm |
| Uyumluluk | FL/ Rd mm |
| Boyut | 59x25x65 |
| Material | Red bronze |
| Clamping range, min. | 8 mm |
| Clamping range, max. | 10 mm |
| Suitable for flat conductor width max. | 25 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4021 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Şu derin topraklayıcı için
Item no.
2740 16
14,2
5001511
2740 16
Item no.
5001511
Şu derin topraklayıcı için
14,2


