Connection element 38 mm
Type IBVE 25038
|Item no. 7399890
|EAN 4012196331833



Item no. / Type
Width
Trunking width, min.
Duct height, min.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
To connect underfloor installation ducts with in-concrete applications. With two adjustable placements for IBNEV height-adjustment units.
Technical data
Dimensions
| Length | 332 mm |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Height | 76 mm |
| Dimension B | 250 mm |
| Dimension h | 38 mm |
Technical data
| Trunking width, min. | 250 mm |
|---|---|
| With equipotential bonding | yes |
| Suitable for expansion joint | no |
| Version for | Strap |
| Duct height, min. | 38 mm |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
4,0954 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,0954 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Trunking width, min.
Duct height, min.
Item no.
IBVE 25038
105
250
38
7399890
IBVE 35038
105
350
38
7399896
Trunking width, min.
IBVE 25038
Item no.
7399890
Width
105
Trunking width, min.
250
Duct height, min.
38
IBVE 35038
Item no.
7399896
Width
105
Trunking width, min.
350
Duct height, min.
38
