Connection element 48 mm
Type IBVE 35048
|Item no. 7399898
|EAN 4012196331864





Item no. / Type
Width
Trunking width, min.
Duct height, min.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
To connect underfloor installation ducts with in-concrete applications. With two adjustable placements for IBNEV height-adjustment units.
Technical data
Dimensions
| Length | 432 mm |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Height | 86 mm |
| Dimension B | 380 mm |
| Dimension h | 48 mm |
Technical data
| Trunking width, min. | 350 mm |
|---|---|
| With equipotential bonding | yes |
| Suitable for expansion joint | no |
| Version for | Strap |
| Duct height, min. | 48 mm |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
5,5028 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,5028 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Trunking width, min.
Duct height, min.
Item no.
IBVE 25048
105
250
48
7399892
IBVE 35048
105
350
48
7399898
Trunking width, min.
IBVE 25048
Item no.
7399892
Width
105
Trunking width, min.
250
Duct height, min.
48
IBVE 35048
Item no.
7399898
Width
105
Trunking width, min.
350
Duct height, min.
48

