Connection plate with 5 holes FT
Type GMS 5 VP FT
|Item no. 1124651
|EAN 4012195486053



Item no. / Type
1124651 / GMS 5 VP FT
Length
250 mm
Width
40 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Connection plate with five holes for straight connection of profile rails 41 x 41 mm and 41 x 21 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 250 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 5 mm |
Technical data
| Rustproof steel, pickled | no |
|---|---|
| Material thickness | 5 mm |
| Hole size | 13 |
| With screw accessories | no |
| Version for | With continuous perforation 13 mm |
| Suitable for profile shapes | C profile |
| Dimension | 250x40x5 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,8935 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,8935 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Item no.
GMS 5 VP FT
250
40
1124651
GMS 5 VP FT
Item no.
1124651
Length
250
Width
40


