Connector Rd 8−10 mm, single
Type 5001 DIN-FT
|Item no. 5304105
|EAN 4012195415879




Item no. / Type
Fit
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• With Fix-Kontakt clamping screw, nut and serrated washer
• With 10.2 mm drill hole
• With pre-mounted thrust piece made of die-cast zinc
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• With 10.2 mm drill hole
• With pre-mounted thrust piece made of die-cast zinc
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Dimensions
| Length | 38 mm |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Height | 25 mm |
Technical data
| Intermediate plate | no |
|---|---|
| Type of fastening screw | Clamping screw |
| Type of connector | Connectors |
| Suitable for connection | Miscellaneous |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Fit | Rd 8-10 mm |
| Dimension | 8-10mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,2762 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,2762 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Fit
Item no.
5001 DIN-FT
Rd 8-10
5304105
5001 DIN-FT+VA
Rd 8-10
5304107
5001 DIN-FT
Item no.
5304105
Fit
Rd 8-10
5001 DIN-FT+VA
Item no.
5304107
Fit
Rd 8-10


