CoordinatedLightningController, plug-in arrester with function display
Type MCD 50-B 0-OS
|Item no. 5096827
|EAN 4012195051473




Item no. / Type
5096827 / MCD 50-B 0-OS
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, type 1+2, plug-in arrester with visual display.
• Lightning current arresting capacity 50 kA (10/350)
• Power consumption < 26 mW/pole
• Protection level < 1.7 kV
• Line current quenching capacity 10 kA
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap
Application: Installations of surge protection devices, type 1+2, in a distribution.
• Lightning current arresting capacity 50 kA (10/350)
• Power consumption < 26 mW/pole
• Protection level < 1.7 kV
• Line current quenching capacity 10 kA
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap
Application: Installations of surge protection devices, type 1+2, in a distribution.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 69 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | Other |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| En yüksek sürekli gerilim (L-N) | 255 V |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 50 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 50 kA |
| Test class, type 1 | yes |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 50 kA |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,7 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 50 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | On basic element |
| Max. mains-side overcurrent protection | 500 |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 10 kA |
| Approvals | VDE |
| Version for | 1-pole |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | no |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 125 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Short-circuit resistance | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 500 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 85 °C |
| Boyut | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 50 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 50 mm² |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,2289 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
MCD 50-B 0-OS
IP20
255
1
5096827
MCD 50-B 0-OS
Item no.
5096827
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1


