Cover, 45° bend DD
Type RBD 45 400 DD
|Item no. 6036458
|EAN 4012197406615



Item no. / Type
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Cover for 45° bend fitting for lockable and screw-on cable trays in indoor and outdoor areas, to protect cables against damage and soiling. Fastening with pre-mounted sash lock and through attachment of the section cover. Suitable for all side heights.
The cover can be used with fittings of all side heights.
Technical data
Dimensions
| Length | 425 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Dimension B | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Mandal kilit sayısı | 1 St. |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hinged | no |
| Change of direction | Horizontal |
| Fastening type | Sash lock |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | B400mm |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,5319 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Plate thickness
Item no.
RBD 45 100 DD
100
0,75
6036450
RBD 45 150 DD
150
0,75
6036452
RBD 45 200 DD
200
0,75
6036454
RBD 45 300 DD
300
0,75
6036456
RBD 45 400 DD
400
1
6036458
RBD 45 500 DD
500
1
6036460
RBD 45 600 DD
600
1
6036462
Width
Plate thickness
RBD 45 100 DD
Item no.
6036450
Width
100
Plate thickness
0,75
RBD 45 150 DD
Item no.
6036452
Width
150
Plate thickness
0,75
RBD 45 200 DD
Item no.
6036454
Width
200
Plate thickness
0,75
RBD 45 300 DD
Item no.
6036456
Width
300
Plate thickness
0,75
RBD 45 400 DD
Item no.
6036458
Width
400
Plate thickness
1
RBD 45 500 DD
Item no.
6036460
Width
500
Plate thickness
1
RBD 45 600 DD
Item no.
6036462
Width
600
Plate thickness
1
