Cover, 90° bend DD
Type RBD 90 200 DD
|Item no. 6036954
|EAN 4012197405809



Item no. / Type
Width
Plate thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Cover for 90° bend fitting for lockable and screw-on cable trays in indoor and outdoor areas, to protect cables against damage and soiling. Fastening with pre-mounted sash lock and through attachment of the section cover. Suitable for all side heights.
The cover can be used with fittings of all side heights.
Technical data
Dimensions
| Width | 200 mm |
|---|---|
| Dimension B | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Mandal kilit sayısı | 1 St. |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hinged | no |
| Change of direction | Horizontal |
| Fastening type | Sash lock |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | B200mm |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,4731 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Plate thickness
Item no.
RBD 90 100 DD
100
0,75
6036950
RBD 90 150 DD
150
0,75
6036952
RBD 90 200 DD
200
0,75
6036954
RBD 90 300 DD
300
0,75
6036956
RBD 90 400 DD
400
1
6036958
RBD 90 500 DD
500
1
6036960
RBD 90 600 DD
600
1
6036962
Width
Plate thickness
RBD 90 100 DD
Item no.
6036950
Width
100
Plate thickness
0,75
RBD 90 150 DD
Item no.
6036952
Width
150
Plate thickness
0,75
RBD 90 200 DD
Item no.
6036954
Width
200
Plate thickness
0,75
RBD 90 300 DD
Item no.
6036956
Width
300
Plate thickness
0,75
RBD 90 400 DD
Item no.
6036958
Width
400
Plate thickness
1
RBD 90 500 DD
Item no.
6036960
Width
500
Plate thickness
1
RBD 90 600 DD
Item no.
6036962
Width
600
Plate thickness
1
