Cover for 45° bend DD
Type DFB 45 100 DD
|Item no. 7131828
|EAN 4012196252671



Item no. / Type
Width
Plate thickness
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Cover for 45° bend with pre-mounted turn buckle.
The cover can be used with fittings of all side heights.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 35 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension H | 15 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Mandal kilit sayısı | 3 St. |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | yes |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hinged | no |
| Change of direction | Horizontal |
| Fastening type | Sash lock |
| Boyut | B100mm |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Plate thickness
Item no.
DFB 45 100 DD
100
1
7131828
DFB 45 150 DD
150
1
7131836
DFB 45 200 DD
200
1
7131844
Width
DFB 45 100 DD
Item no.
7131828
Width
100
Plate thickness
1
DFB 45 150 DD
Item no.
7131836
Width
150
Plate thickness
1
DFB 45 200 DD
Item no.
7131844
Width
200
Plate thickness
1

