Cover for 90° bend DD
Type DFB 90 550 DD
|Item no. 7130619
|EAN 4012196251537



Item no. / Type
Width
Plate thickness
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Cover for 90° bend with pre-mounted turn buckles.
The cover can be used with fittings of all side heights.
Technical data
Dimensions
| Width | 550 mm |
|---|---|
| Height | 35 mm |
| Dimension B | 550 mm |
| Dimension H | 15 mm |
| Dimension R | 148 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Mandal kilit sayısı | 5 St. |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hinged | no |
| Change of direction | Horizontal |
| Fastening type | Sash lock |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | B550mm |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Plate thickness
Item no.
DFB 90 550 DD
550
1,25
7130619
DFB 90 600 DD
600
1,25
7130627
Width
DFB 90 550 DD
Item no.
7130619
Width
550
Plate thickness
1,25
DFB 90 600 DD
Item no.
7130627
Width
600
Plate thickness
1,25

