Cover for 90° Magic bend A2
Type DFBM 90 100 A2
|Item no. 7138570
|EAN 4012195929260



Item no. / Type
Width
Plate thickness
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Cover for 90° bend with pre-mounted turn buckles.
The cover can be used with fittings of all side heights.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | yes |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hinged | no |
| Change of direction | Horizontal |
| Fastening type | Sash lock |
| Boyut | B=100mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Plate thickness
Item no.
DFBM 90 100 A2
100
1,25
7138570
DFBM 90 300 A2
300
1,25
7138576
Width
DFBM 90 100 A2
Item no.
7138570
Width
100
Plate thickness
1,25
DFBM 90 300 A2
Item no.
7138576
Width
300
Plate thickness
1,25

