Cross-connector with intermediate plate for Rd 8−10 mm Cu
Type 254 DIN 8-10 CU
|Item no. 5314135
|EAN 4012195419112




Item no. / Type
5314135 / 254 DIN 8-10 CU
Uyumluluk
Rd 8-10 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• Meets the requirements of VDE 0185-305-3 (IEC/ EN 62305-3)
• Fit: Rd 8-10 x Rd 8-10
• With adapter plate
• Mounted with 4 hexagonal bolts M6 x 20 and 4 hexagonal nuts M6 (F)
made of rustproof steel (VA)
• Fit: Rd 8-10 x Rd 8-10
• With adapter plate
• Mounted with 4 hexagonal bolts M6 x 20 and 4 hexagonal nuts M6 (F)
made of rustproof steel (VA)
Technical data
Technical data
| Ayırma plakası | yes |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Cross-connectors |
| Suitable for connection | Round conductor Rd 8–10 / Rd 8–10 |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 8-10mm |
| Material | Copper |
Dimensions
| Dimension A | 52 mm |
|---|---|
| Dimension B | 52 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6454 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Item no.
254 DIN 8-10 CU
Rd 8-10
5314135
254 DIN 8-10 CU
Item no.
5314135
Uyumluluk
Rd 8-10



