Deskbox DB, with fastening clamp, 3 sockets, 2x RJ45 Cat. 6
Type DB-1B3 D3S2K
|Item no. 6116942
|EAN 4012195714224



Item no. / Type
6116942 / DB-1B3 D3S2K
Version for
Housing, silver anodised
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Deskbox with connection cable, cable outlet at the bottom of the profile with two fastening clamps for tabletop thicknesses of 8 to 40 mm.
Equipment:
- Three black protection contact sockets in 0° connection direction, incl. 3.0 m power cable with angular connector CEE 7/7.
- Two data technology couplings RJ45 to RJ45, 1:1 switched, Cat. 6 shielded.
The ready-for-connection type DB Deskbox is particularly suitable for the direct supply of workstations with energy, communication and data technology connections.
Equipment:
- Three black protection contact sockets in 0° connection direction, incl. 3.0 m power cable with angular connector CEE 7/7.
- Two data technology couplings RJ45 to RJ45, 1:1 switched, Cat. 6 shielded.
The ready-for-connection type DB Deskbox is particularly suitable for the direct supply of workstations with energy, communication and data technology connections.
Technical data
Dimensions
| Length | 235 mm |
|---|---|
| Height | 121 mm |
Technical data
| Surge protection | no |
|---|---|
| Number of SCHUKO sockets | 3 |
| Number of HDMI connections | 0 |
| Number of VGA connections | 0 |
| Number of USB connections | 0 |
| Number of audio connections | 0 |
| Number of CAT 5 connections | 0 |
| Number of CAT 5E connections | 0 |
| Number of CAT 6 connections | 2 |
| Foldable | no |
| Extendable | no |
| Length of the supply cable | 3 m |
| Version for | Housing, silver anodised |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Version for
Item no.
DB-1B3 D3S2K
Housing, silver anodised
6116942
DB-1B3 D3S2K
Item no.
6116942
Version for
Housing, silver anodised

