DIN cross-connector for flat conductor, with intermediate plate
Type 256 DIN 30 FT
|Item no. 5314615
|EAN 4012195419297




Item no. / Type
Uyumluluk
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• Meets the requirements of VDE 0185-305-3 (IEC/EN 62305-3)
• Fit: Max. FL 30 x FL 30 or max. FL 40 x FL 40
• With adapter plate
• Mounted with 4 hexagonal bolts M8 x 25 and 4 hexagonal nuts M8
• Fit: Max. FL 30 x FL 30 or max. FL 40 x FL 40
• With adapter plate
• Mounted with 4 hexagonal bolts M8 x 25 and 4 hexagonal nuts M8
Technical data
Technical data
| Ayırma plakası | yes |
|---|---|
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
| Type of connector | Cross-connectors |
| Suitable for connection | Flat conductor Fl 30 / Fl 30 |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Uyumluluk | max. FL30 mm |
| Boyut | 30mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Dimensions
| Dimension A | 60 mm |
|---|---|
| Dimension B | 60 mm |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6083 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Surface
Item no.
256 DIN 30 FT
max. FL30
Hot-dip galvanised
5314615
256 DIN 40 FT
max. FL40
Hot-dip galvanised
5314623
Uyumluluk
256 DIN 30 FT
Item no.
5314615
Uyumluluk
max. FL30
Surface
Hot-dip galvanised
256 DIN 40 FT
Item no.
5314623
Uyumluluk
max. FL40
Surface
Hot-dip galvanised



