Duct clamp, LKM, for the maintenance of electrical function E30–E90, for LKM cable duct LKM 80080
Type LKM KF60100
|Item no. 6249881
|EAN 4012195685081



Item no. / Type
6249881 / LKM KF60100
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Duct clamp for the metal cable routing duct type LKM 60100, prevents the cables falling out during installation. The duct clamp is essential if the duct is used in cable systems with integrated maintenance of electrical function to DIN 4102, Part 12. Easy mounting through insertion into the loop perforation and interconnection in the side wall.
Technical data
Dimensions
| Length | 29 mm |
|---|---|
| Width | 98 mm |
| Height | 48 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Kanal ölçüsü için | 60 x 100 |
| Halojen İçermez | yes |
| kendiliğinden sönen | no |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Potansiyel dengelemeli | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Fastening type | Lockable |
| Kanal genişliği | 100 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 90 °C |
| Boyut | 98x48x29mm |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3317 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
LKM KF60100
6249881
LKM KF60100
Item no.
6249881



