Earth rod with copper sheath
Type 219 20 BP CU
|Item no. 5000500
|EAN 4012196336340



Item no. / Type
5000500 / 219 20 BP CU
Length
1500 mm
External diameter
20 mm
Material
Steel
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
219/.. BP: Yüksek kontak kuvvetine sahip çubuk topraklayıcı
• DIN 48852'ye uygun, Form Z, "BP" (Bundes Post) sistemi
• Deliğin içindeki kurşun yatak sayesinde çok iyi kontak özellikleri
• Tespit etmek için saplamalı ve delikli
• Çelik üzerine 0,5 mm bakır kaplı Cu versiyonu
• VDE 0185-305'e (IEC 62305) uygundur
• DIN 48852'ye uygun, Form Z, "BP" (Bundes Post) sistemi
• Deliğin içindeki kurşun yatak sayesinde çok iyi kontak özellikleri
• Tespit etmek için saplamalı ve delikli
• Çelik üzerine 0,5 mm bakır kaplı Cu versiyonu
• VDE 0185-305'e (IEC 62305) uygundur
Technical data
Dimensions
| Length | 1500 mm |
|---|---|
| Dimension L | 1500 mm |
| Dimension D | 20 mm |
Technical data
| Profile type | Round D=20 mm |
|---|---|
| External diameter | 20 mm |
| Short-circuit current (50 HZ)(1 s;≤300°C) | 7,9 kA |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Boyut | 1,5m |
| Surface | Copper-plated |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 7,093 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 3042200
Driving head for ST, BP and OMEX earth rodsType
1820 20
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 5001560
Connection clamp for earth rod or cablesType
2745 20 MS
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
External diameter
Material
Item no.
219 20 BP CU
1500
20
Steel
5000500
219 20 BP CU
Item no.
5000500
Length
1500
External diameter
20
Material
Steel


