Earthing clamp, type 952
Type 952 Z 1/2
|Item no. 5052076
|EAN 4012195386834



Item no. / Type
Dimension X
Dimension A
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
• For pipes 1/2-2" or Ø 11.5-60 mm
• Connection options: conductors 16-70 mm² and/or round conductors to Rd 10
with captive pressure strip from stainless steel
• With 2 hexagonal bolts M6 x 16 and 2 hexagonal bolts M6 x 20 from hot-dip galvanised steel
• Top section of clamp with cast contact point from die-cast zinc, bottom section of clamp from hot-dip galvanised steel
• Connection options: conductors 16-70 mm² and/or round conductors to Rd 10
with captive pressure strip from stainless steel
• With 2 hexagonal bolts M6 x 16 and 2 hexagonal bolts M6 x 20 from hot-dip galvanised steel
• Top section of clamp with cast contact point from die-cast zinc, bottom section of clamp from hot-dip galvanised steel
Technical data
Dimensions
| Dimension X | 3 mm |
|---|---|
| Dimension A | 65 mm |
| Dimension D | 21,5 mm |
Technical data
| Clamping range D | 1/2 |
|---|---|
| Number of conductors | 1 |
| Cross-section of cable to be connected, min. | 16 mm² |
| Cross-section of cable to be connected, max. | 70 mm² |
| Clamping range D, min. | 18,5 mm |
| Clamping range D, max. | 21,5 mm |
| Boyut | 1/2" |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,8089 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension X
Dimension A
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
952 Z 1/2
3
65
18,5
21,5
5052076
952 Z 3/4
3
71
24
27
5052092
952 Z 1
3
77
30,5
33,5
5052114
952 Z 1 1/4
3
87
39,5
42,5
5052130
952 Z 1 1/2
3
94
45,5
48,5
5052157
952 Z 2
3
105
57
60
5052181
Dimension A
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
952 Z 1/2
Item no.
5052076
Dimension X
3
Dimension A
65
Clamping range D, min.
18,5
Clamping range D, max.
21,5
952 Z 3/4
Item no.
5052092
Dimension X
3
Dimension A
71
Clamping range D, min.
24
Clamping range D, max.
27
952 Z 1
Item no.
5052114
Dimension X
3
Dimension A
77
Clamping range D, min.
30,5
Clamping range D, max.
33,5
952 Z 1 1/4
Item no.
5052130
Dimension X
3
Dimension A
87
Clamping range D, min.
39,5
Clamping range D, max.
42,5
952 Z 1 1/2
Item no.
5052157
Dimension X
3
Dimension A
94
Clamping range D, min.
45,5
Clamping range D, max.
48,5
952 Z 2
Item no.
5052181
Dimension X
3
Dimension A
105
Clamping range D, min.
57
Clamping range D, max.
60


