Earthing terminal for PV mounting systems
Type 249 PV10 6-50V2A
|Item no. 5051520
|EAN 4012197368715



Item no. / Type
5051520 / 249 PV10 6-50V2A
Suitable for
Round conductor
Smallest selling unit: 8 piece
8piece
piece
Description
Pre-mounted earthing terminal for the inclusion of PV mounting systems in the equipotential bonding. Suitable for the inclusion of the PV mounting systems in an external lightning protection system.
• Lightning current-compatible up to 100 kA (10/350)
• Rapid mounting through integrated spring mechanism
• For round conductor fastening RD 8–10
• To fasten single/multi-wire cables: 6–50 mm²
• For profiles with 10 mm groove
• Meets the requirements of DIN EN 62561-1
• Lightning current-compatible up to 100 kA (10/350)
• Rapid mounting through integrated spring mechanism
• For round conductor fastening RD 8–10
• To fasten single/multi-wire cables: 6–50 mm²
• For profiles with 10 mm groove
• Meets the requirements of DIN EN 62561-1
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 43 mm |
| Height | 34 mm |
Technical data
| Type of fastening screw | Clamping screw |
|---|---|
| Type of connector | Multipurpose connection clamp |
| Suitable for connection | Miscellaneous |
| Suitable for | Round conductor |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Round conductor diameter, conductor 1, min. | 8 mm |
| Round conductor diameter, conductor 1, max. | 10 mm |
| Uyumluluk | RD8-10 + 6-50mm² mm |
| Boyut | 8-10mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5919 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (2)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Suitable for
Item no.
249 PV10 6-50V2A
Round conductor
5051520
249 PV10 6-50V2A
Item no.
5051520
Suitable for
Round conductor


