EI60 90° bend for PLCS D060810 fire protection duct
Type PLCS B060810
|Item no. 7217880
|EAN 4012196836680



Item no. / Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend for PYROLINE® Con S EI60 fire protection duct, type PLCS D060810, consisting of fibreglass light concrete which is resistant to water and frost for the creation of horizontal changes of direction in the duct. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 310 mm |
|---|---|
| Dimension B | 208 mm |
| Dimension H | 150 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| Angle of the bend | 90 ° |
|---|---|
| Cover fastening | Loose |
| With perforation | no |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Classification EI − installation duct | 60 |
| Boyut | 100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
PLCS B060810
310
208
150
100
80
7217880
PLCS B061220
410
308
190
200
120
7217884
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS B060810
Item no.
7217880
Dimension L
310
Dimension B
208
Dimension H
150
Dimension b
100
Dimension h
80
PLCS B061220
Item no.
7217884
Dimension L
410
Dimension B
308
Dimension H
190
Dimension b
200
Dimension h
120


