EI60 T piece for PLCS D060810 fire protection duct
Type PLCS T060810
|Item no. 7217900
|EAN 4012196836741



Item no. / Type
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
T piece for PYROLINE® Con S EI60 fire protection duct, type PLCS D060810, consisting of fibreglass light concrete which is resistant to water and frost, for the creation of T branches in the duct route. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 460 mm |
|---|---|
| Dimension B | 208 mm |
| Dimension H | 150 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension l | 310 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Classification EI − installation duct | 60 |
| Boyut | 100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Colour
Item no.
PLCS T060810
208
150
100
80
Grey
7217900
PLCS T061220
308
190
200
80
Grey
7217904
Dimension B
Dimension H
Dimension b
PLCS T060810
Item no.
7217900
Dimension B
208
Dimension H
150
Dimension b
100
Dimension h
80
Colour
Grey
PLCS T061220
Item no.
7217904
Dimension B
308
Dimension H
190
Dimension b
200
Dimension h
80
Colour
Grey


