EI90 90° bend for PLCS D090810 fire protection duct
Type PLCS B090810
|Item no. 7217890
|EAN 4012196836703



Item no. / Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend for PYROLINE® Con S EI90 fire protection duct, type PLCS D090810, consisting of fibreglass light concrete which is resistant to water and frost for the creation of horizontal changes of direction in the duct. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 350 mm |
|---|---|
| Dimension B | 248 mm |
| Dimension H | 190 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| Angle of the bend | 90 ° |
|---|---|
| Cover fastening | Loose |
| With perforation | no |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Classification EI − installation duct | 90 |
| Boyut | 100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
PLCS B090810
350
248
190
100
80
7217890
PLCS B091220
450
348
230
200
120
7217894
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS B090810
Item no.
7217890
Dimension L
350
Dimension B
248
Dimension H
190
Dimension b
100
Dimension h
80
PLCS B091220
Item no.
7217894
Dimension L
450
Dimension B
348
Dimension H
230
Dimension b
200
Dimension h
120


