EX ISG H spark gap
Type EX ISG H
|Item no. 5240030
|EAN 4012196517381



Item no. / Type
İmpuls akımı
Anma deşarj akımı
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
• Spark gap to VDE 0185-561-3 (IEC 62561-3)
• Ex certificate to ATEX
• Labelling to EN 60079-0/-1: II 2 G Ex db IIC T6 Gb
• Labelling to EN 60079-0/-31: II 2 D Ex td IIIC T80 °C Db IP67
• Ex certificate to IECEx
• Labelling to IEC 60079-0/-1: Ex db IIC T6 Gb
• Labelling to IEC 60079-0/-31: Ex td IIIC T80 °C Db IP67
• Ex certificate to INMETRO
• Labelling to ABNT NBR IEC 60079-0/-1: Ex db IIC T6 Gb
• Labelling to ABNT NBR IEC 60079-31: Ex tb IIIC T80 °C Db IP67
Application: In potentially explosive areas zones 1/21 and 2/22, indirect bridging of insulating flanges and insulating glands, e.g. in cathodic, corrosion-protected (KKS) systems.
• Ex certificate to ATEX
• Labelling to EN 60079-0/-1: II 2 G Ex db IIC T6 Gb
• Labelling to EN 60079-0/-31: II 2 D Ex td IIIC T80 °C Db IP67
• Ex certificate to IECEx
• Labelling to IEC 60079-0/-1: Ex db IIC T6 Gb
• Labelling to IEC 60079-0/-31: Ex td IIIC T80 °C Db IP67
• Ex certificate to INMETRO
• Labelling to ABNT NBR IEC 60079-0/-1: Ex db IIC T6 Gb
• Labelling to ABNT NBR IEC 60079-31: Ex tb IIIC T80 °C Db IP67
Application: In potentially explosive areas zones 1/21 and 2/22, indirect bridging of insulating flanges and insulating glands, e.g. in cathodic, corrosion-protected (KKS) systems.
Technical data
Technical data
| Devreye girme gerilimi | 0,56 kV |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP65/67 |
| Explosion-tested version | yes |
| Ignition protection type | Pressure-resistant encapsulation |
| Connection | Metric |
| Material of the connection | Die-cast zinc |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Rated power frequency withstand voltage | 250 V |
| Rated DC withstand voltage | 354 V |
| Rated impulse sparkover voltage | 1,25 kV |
| Bağlantı kablosu uzunluğu | 0 m |
| İmpuls akımı | 100 kA |
| Anma deşarj akımı | 100 kA |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Boyut | 160x45x35 |
| Material | Hot melt |
| Colour | Black |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,1762 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 5240102
Connection cable ‒ AL EX ISGType
AL EX ISG 100
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (4)
Certificates (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
İmpuls akımı
Anma deşarj akımı
Item no.
EX ISG H
100
100
5240030
EX ISG H 350
100
100
5240031
EX ISG H
Item no.
5240030
İmpuls akımı
100
Anma deşarj akımı
100
EX ISG H 350
Item no.
5240031
İmpuls akımı
100
Anma deşarj akımı
100

