External corner, design trunking
Type GAD AEL
|Item no. 6115789
|EAN 4012195914211



Item no. / Type
6115789 / GAD AEL
Colour
aluminium
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
External corner base to create a design device installation trunking of the GAD series. 45 mm system opening for acceptance of Modul 45 switch and connection devices and appropriate PVC and aluminium covers of the Rapid 45 series. The fitting can be completed with fitting covers in the "Swing", "Soft" or "Style" design. The GAD OTA cover adapters are essential. A GAD OTD spacer must be placed between the trunking covers.
Standard version in anodised aluminium, different decoration on request.
Standard version in anodised aluminium, different decoration on request.
Technical data
Dimensions
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 114 mm |
Technical data
| Tabanda montaj deliği | no |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Kablo tutucu mandal | no |
| Koruyucu folyo | yes |
| Kanal bağlantı elemanı | no |
| Açı aralığı min. | 90 mm |
| Açı aralığı maks. | 90 mm |
| Simetrik | no |
| Üst parça sayısı | 1 |
| Üst parçaların montaj şekli | Internal |
| for duct width | 140 mm |
| for trunking height | 114 mm |
| Version for | Base and cover |
| Kanal genişliği | 45 mm |
| Boyut | 114x140x300 |
| Surface | Anodised |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 31,8507 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Colour
Item no.
GAD AEL
alüminyum
6115789
GAD AEL
Item no.
6115789
Colour
alüminyum

