Fastening clip 1015, medium-duty
Type 1015 5 G
|Item no. 1009028
|EAN 4012195007456



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Single-lobe fastening clip for cables and pipes.
Technical data
Dimensions
| Length | 16 mm |
|---|---|
| Width | 12 mm |
| Height | 4 mm |
| Dimension L | 16 mm |
| Dimension A | 7 mm |
| Dimension H | 4 mm |
| Dimension b | 12 mm |
| Dimension D | 5 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Material thickness | 1,5 mm |
| For diameter | 5 |
| Hole size | 6,5 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | yes |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Nominal diameter | 5 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Single-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Dimension | 5mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,007 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,007 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
1015 5 G
5
1009028
1015 6 G
6
1009036
1015 7 G
7
1009044
1015 8 G
8
1009052
1015 9 G
9
1009060
1015 10 G
10
1009079
1015 11 G
11
1009087
1015 12 G
12
1009109
1015 13 G
13
1009117
1015 14 G
14
1009168
1015 15 G
15
1009184
1015 16 G
16
1009192
1015 17 G
17
1009206
1015 18 G
18
1009214
For diameter
1015 5 G
Item no.
1009028
For diameter
5
1015 6 G
Item no.
1009036
For diameter
6
1015 7 G
Item no.
1009044
For diameter
7
1015 8 G
Item no.
1009052
For diameter
8
1015 9 G
Item no.
1009060
For diameter
9
1015 10 G
Item no.
1009079
For diameter
10
1015 11 G
Item no.
1009087
For diameter
11
1015 12 G
Item no.
1009109
For diameter
12
1015 13 G
Item no.
1009117
For diameter
13
1015 14 G
Item no.
1009168
For diameter
14
1015 15 G
Item no.
1009184
For diameter
15
1015 16 G
Item no.
1009192
For diameter
16
1015 17 G
Item no.
1009206
For diameter
17
1015 18 G
Item no.
1009214
For diameter
18
