Fastening clip 605, medium duty, G
Type 605 7 G
|Item no. 1018078
|EAN 4012195016274



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Two lobe fastening clips for cables and pipes.
* Sizes 7 to 12 not suitable for bolt-firing tool.
* Sizes 7 to 12 not suitable for bolt-firing tool.
Technical data
Dimensions
| Length | 32 mm |
|---|---|
| Width | 10 mm |
| Height | 6 mm |
| Dimension A | 32 mm |
| Dimension d | 4,5 mm |
| Dimension B | 21 mm |
| Dimension H | 6 mm |
| Dimension t | 1 mm |
| Dimension b | 10 mm |
| Dimension e | 6 mm |
| Dimension D | 7 mm |
Technical data
| Material thickness | 1 mm |
|---|---|
| For diameter | 7 |
| Hole size | 4,5 x 6 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Nominal diameter | 7 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Two-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Dimension | 7mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,0041 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0041 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
605 7 G
7
1018078
605 8 G
8
1018086
605 9 G
9
1018094
605 10 G
10
1018108
605 11 G
11
1018116
605 12 G
12
1018124
605 13 G
13
1018132
605 14 G
14
1018140
605 15 G
15
1018159
605 16 G
16
1018167
605 17 G
17
1018175
605 18 G
18
1018183
605 19 G
19
1018191
605 20 G
20
1018205
605 21 G
21
1018213
605 23 G
23
1018221
605 25 G
25
1018256
605 26 G
26
1018264
605 28 G
28
1018280
605 30 G
30
1018302
605 32 G
32
1018337
605 35 G
35
1018353
605 37 G
37
1018361
605 40 G
40
1018396
605 43 G
43
1018434
605 47 G
47
1018477
605 50 G
50
1018507
605 55 G
55
1018558
605 60 G
60
1018604
605 63 G
63
1018639
For diameter
605 7 G
Item no.
1018078
For diameter
7
605 8 G
Item no.
1018086
For diameter
8
605 9 G
Item no.
1018094
For diameter
9
605 10 G
Item no.
1018108
For diameter
10
605 11 G
Item no.
1018116
For diameter
11
605 12 G
Item no.
1018124
For diameter
12
605 13 G
Item no.
1018132
For diameter
13
605 14 G
Item no.
1018140
For diameter
14
605 15 G
Item no.
1018159
For diameter
15
605 16 G
Item no.
1018167
For diameter
16
605 17 G
Item no.
1018175
For diameter
17
605 18 G
Item no.
1018183
For diameter
18
605 19 G
Item no.
1018191
For diameter
19
605 20 G
Item no.
1018205
For diameter
20
605 21 G
Item no.
1018213
For diameter
21
605 23 G
Item no.
1018221
For diameter
23
605 25 G
Item no.
1018256
For diameter
25
605 26 G
Item no.
1018264
For diameter
26
605 28 G
Item no.
1018280
For diameter
28
605 30 G
Item no.
1018302
For diameter
30
605 32 G
Item no.
1018337
For diameter
32
605 35 G
Item no.
1018353
For diameter
35
605 37 G
Item no.
1018361
For diameter
37
605 40 G
Item no.
1018396
For diameter
40
605 43 G
Item no.
1018434
For diameter
43
605 47 G
Item no.
1018477
For diameter
47
605 50 G
Item no.
1018507
For diameter
50
605 55 G
Item no.
1018558
For diameter
55
605 60 G
Item no.
1018604
For diameter
60
605 63 G
Item no.
1018639
For diameter
63
