Fastening clip 605, medium duty, V4A
Type 605 63 A4
|Item no. 1018729
|EAN 4012195906506



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Two lobe fastening clips for cables and pipes.
Technical data
Dimensions
| Length | 112 mm |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Height | 59 mm |
| Dimension A | 112 mm |
| Dimension d | 5,5 mm |
| Dimension B | 98 mm |
| Dimension H | 59 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension b | 16 mm |
| Dimension e | 7 mm |
| Dimension D | 63 mm |
Technical data
| Material thickness | 1,5 mm |
|---|---|
| For diameter | 63 |
| Hole size | 5,5 x 7 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Nominal diameter | 63 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Two-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Dimension | 63mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
Environmental Data
0,1985 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1985 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
605 12 A4
12
1018653
605 16 A4
16
1018661
605 20 A4
20
1018669
605 25 A4
25
1018679
605 32 A4
32
1018693
605 40 A4
40
1018705
605 50 A4
50
1018717
605 63 A4
63
1018729
For diameter
605 12 A4
Item no.
1018653
For diameter
12
605 16 A4
Item no.
1018661
For diameter
16
605 20 A4
Item no.
1018669
For diameter
20
605 25 A4
Item no.
1018679
For diameter
25
605 32 A4
Item no.
1018693
For diameter
32
605 40 A4
Item no.
1018705
For diameter
40
605 50 A4
Item no.
1018717
For diameter
50
605 63 A4
Item no.
1018729
For diameter
63
