Fastening clip 823, heavy duty
Type 823 16 FT
|Item no. 1015095
|EAN 4012195015130



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Fastening clip, double-lobe, 16 mm
Technical data
Dimensions
| Length | 59 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 13 mm |
| Dimension A | 59 mm |
| Dimension d | 6,5 mm |
| Dimension B | 40 mm |
| Dimension H | 13 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension b | 20 mm |
| Dimension e | 10 mm |
| Dimension D | 15,2 mm |
Technical data
| Material thickness | 2 mm |
|---|---|
| For diameter | 16 |
| Hole size | 6,5 x 10 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Nominal diameter | 16 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Two-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Dimension | 16mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,0525 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0525 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
823 16 FT
16
1015095
823 18.3 FT
18,6
1015117
823 20 FT
20
1015133
823 22.5 FT
22,5
1015168
823 28.3 FT
28,3
1015214
823 37 FT
37
1015303
823 47 FT
47
1015362
823 54 FT
54
1015427
823 59.3 FT
59,3
1015486
823 25 FT
25
1015494
823 32 FT
32
1015496
823 40 FT
40
1015498
823 50 FT
50
1015500
823 63 FT
63
1015508
For diameter
823 16 FT
Item no.
1015095
For diameter
16
823 18.3 FT
Item no.
1015117
For diameter
18,6
823 20 FT
Item no.
1015133
For diameter
20
823 22.5 FT
Item no.
1015168
For diameter
22,5
823 28.3 FT
Item no.
1015214
For diameter
28,3
823 37 FT
Item no.
1015303
For diameter
37
823 47 FT
Item no.
1015362
For diameter
47
823 54 FT
Item no.
1015427
For diameter
54
823 59.3 FT
Item no.
1015486
For diameter
59,3
823 25 FT
Item no.
1015494
For diameter
25
823 32 FT
Item no.
1015496
For diameter
32
823 40 FT
Item no.
1015498
For diameter
40
823 50 FT
Item no.
1015500
For diameter
50
823 63 FT
Item no.
1015508
For diameter
63
