Fastening clip, plant standard 7855, single-lobe
Type WN 7855 A 2
|Item no. 1043013
|EAN 4012195028451



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Dimensions to Siemens standard SN 78550, shape A, with strongly rounded edges, thus particularly suitable for sensitive cables.
* Sizes 2 to 10 not suitable for bolt-firing tool and nail device.
* Sizes 2 to 10 not suitable for bolt-firing tool and nail device.
Technical data
Dimensions
| Length | 8,5 mm |
|---|---|
| Width | 6 mm |
| Height | 1,5 mm |
| Dimension L | 8,5 mm |
| Dimension A | 3 mm |
| Dimension d | 3,2 mm |
| Dimension H | 1,5 mm |
| Dimension t | 0,8 mm |
| Dimension b | 6 mm |
| Dimension D | 2 mm |
Technical data
| Material thickness | 0,8 mm |
|---|---|
| For diameter | 2 |
| Hole size | 3,2 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Nominal diameter | 2 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Single-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Dimension | 2mm |
| Surface | Electrogalvanized, transparently passivated |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,0019 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0019 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
WN 7855 A 2
2
1043013
WN 7855 A 2.5
2,5
1043021
WN 7855 A 3
3
1043048
WN 7855 A 4
4
1043064
WN 7855 A 4.5
4,5
1043072
WN 7855 A 5
5
1043080
WN 7855 A 6
6
1043102
WN 7855 A 7
7
1043129
WN 7855 A 8
8
1043145
WN 7855 A 9
9
1043161
WN 7855 A 10
10
1043196
WN 7855 A 12
12
1043226
WN 7855 A 14
14
1043242
For diameter
WN 7855 A 2
Item no.
1043013
For diameter
2
WN 7855 A 2.5
Item no.
1043021
For diameter
2,5
WN 7855 A 3
Item no.
1043048
For diameter
3
WN 7855 A 4
Item no.
1043064
For diameter
4
WN 7855 A 4.5
Item no.
1043072
For diameter
4,5
WN 7855 A 5
Item no.
1043080
For diameter
5
WN 7855 A 6
Item no.
1043102
For diameter
6
WN 7855 A 7
Item no.
1043129
For diameter
7
WN 7855 A 8
Item no.
1043145
For diameter
8
WN 7855 A 9
Item no.
1043161
For diameter
9
WN 7855 A 10
Item no.
1043196
For diameter
10
WN 7855 A 12
Item no.
1043226
For diameter
12
WN 7855 A 14
Item no.
1043242
For diameter
14

