Fastening panels
Type BKN50 80
|Item no. 6288001
|EAN 4012195676140



Item no. / Type
Version for
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Fastening panel for mounting device installation trunking on skirting board constructions and as a support for the convection grid. The fastening panel can be used for all Rapid 80 device installation trunking systems of type GK and GA. When mounting plastic GK device installation trunking, the matching wall panel adapter is also required. The connection profile is required for mounting double trunking of type GS-D70170 and GS-D90170, as well as for GS trunking with a nominal width of 210 mm.
The mesh slats are simply attached to the slat holder.
The mesh slats are simply attached to the slat holder.
Technical data
Dimensions
| Length | 83 mm |
|---|---|
| Width | 128 mm |
| Height | 140 mm |
Technical data
| Duvar mesafesi min. | 53 mm |
|---|---|
| Duvar mesafesi maks. | 83 mm |
| Kablo kanalı montajı | Screw |
| Version for | 53–83 mm |
| Fastening type | Screw-on |
| Version for | Wall mounting |
| Boyut | 140x128x83 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,8614 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Version for
Item no.
BKN50 80
53-83 mm
6288001
BKN75 125
78–127 mm
6288003
BKN120 205
120–205 mm
6288005
BKN200 350
198–351 mm
6288007
Version for
BKN50 80
Item no.
6288001
Version for
53-83 mm
BKN75 125
Item no.
6288003
Version for
78–127 mm
BKN120 205
Item no.
6288005
Version for
120–205 mm
BKN200 350
Item no.
6288007
Version for
198–351 mm


