Fine protection for 9-pole RS485 interface
Type SD09-V11 9
|Item no. 5080061
|EAN 4012195916277



Item no. / Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage DC
Version for
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Data cable protection device for serial interfaces
• Various connection technologies available
• Low voltage protection level
Application: PLC, alarm systems, controllers
• Various connection technologies available
• Low voltage protection level
Application: PLC, alarm systems, controllers
Technical data
Dimensions
| Length | 60 mm |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Height | 34 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 9 |
|---|---|
| 1kV/µs C3'te koruma seviyesi (simetrik) | <10 V |
| 1 kV/µs C3'te koruma seviyesi (asimetrik) | <10 |
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Plug-in system | D-Sub 9-pin |
| Koruma seviyesi damar/damar | <100 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <100 V |
| Koruma sınıfı | IP40 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Anma gerilimi | 6 V |
| Explosion-tested version | no |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | 0,75 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | 0,75 kA (8/20µs) |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 5,2 V |
| Maximum continuous voltage DC | 8 V |
| Version for | SUB-D-9; V11 RS485 |
| SPD to IEC 61643-21 | Class III / C1 |
| Kategorie | Type 3 / C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 2→3 |
| Devreye girme süresi | <10 ns |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 6V |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0926 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage DC
Version for
Item no.
SD09-V11 9
9
D-Sub 9-pin
8
SUB-D-9; V11 RS485
5080061
SD15-V24 15
15
D-Sub 15-pin
18
SUB-D-15; V24 RS232
5080150
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage DC
Version for
SD09-V11 9
Item no.
5080061
Kutup sayısı
9
Plug-in system
D-Sub 9-pin
Maximum continuous voltage DC
8
Version for
SUB-D-9; V11 RS485
SD15-V24 15
Item no.
5080150
Kutup sayısı
15
Plug-in system
D-Sub 15-pin
Maximum continuous voltage DC
18
Version for
SUB-D-15; V24 RS232


