Fire protection bandage
Type CL-KS
|Item no. 7202316
|EAN 4012196447169


Item no. / Type
7202316 / CL-KS
Length
1000 mm
Width
380 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The fire protection bandage is used as cable insulation for individual cables, cable- and electrical installation pipe bundles (EIR). The insulation consists of a flexible bandage, fixed using wire. When surrounding the cables, take account of how often the appropriate medium must be surrounded. Refer to the approval for details. The bandage can be used directly next to Rockwool pipe insulation. Winding wire is included.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Length | 1 m |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Delivery form | Roll |
|---|---|
| Boyut | 1000x380x1mm |
| Material | Intumescent material |
| Colour | Grey-white; RAL 9002 |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1037 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Item no.
CL-KS
1000
380
7202316
CL-KS
Item no.
7202316
Length
1000
Width
380


