Flange head screw HT 6
Type HT 6x60 TD
|Item no. 3498130
|EAN 4012196563920



Item no. / Type
Length
Dimension D
Smallest selling unit: 200 piece
200piece
piece
Description
Self-tapping wood screw for fireproof fastening of cable systems for the maintenance of electrical function according to DIN 4102 Part 12 on supporting wooden structures. The flange head shape allows installation without an additional washer.
Technical data
Dimensions
| Length | 60 mm |
|---|---|
| Dimension L | 60 mm |
| Dimension D | 6 mm |
Technical data
| Hardened | evet |
|---|---|
| Two-compartment | hayır |
| Screw system | Torx |
| Head shape | Plate head |
| Boşluk çapı | 4,5 mm |
| Head diameter | 14 mm |
| Boyut | 6x60 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension D
Item no.
HT 6x60 TD
60
6
3498130
HT 6x80 TD
80
6
3498132
HT 6x100 TD
100
6
3498134
HT 6x120 TD
120
6
3498136
Length
HT 6x60 TD
Item no.
3498130
Length
60
Dimension D
6
HT 6x80 TD
Item no.
3498132
Length
80
Dimension D
6
HT 6x100 TD
Item no.
3498134
Length
100
Dimension D
6
HT 6x120 TD
Item no.
3498136
Length
120
Dimension D
6

