Flat angle, for cable trunking type LKM 40040
Type LKM F40040FS
|Item no. 6247490
|EAN 4012196652518



Item no. / Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Flat angle including cover for changing the direction of the LKM ducts.
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Technical data
Dimensions
| Length | 180 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 44 mm |
| Dimension a | 120 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 40 x 40 |
| Halogen-free | yes |
| Self-extinguishing | no |
| Protective film | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Version for | Base and cover |
| Fastening type | Base perforation |
| Trunking depth | 44 mm |
| Duct height, min. | 44 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 40x40mm |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,7007 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,7007 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Item no.
LKM F40040FS
120
44
zinc
6247490
LKM F40040RW
120
44
Pure white; RAL 9010
6248993
Colour
LKM F40040FS
Item no.
6247490
Dimension a
120
Trunking depth
44
Colour
zinc
LKM F40040RW
Item no.
6248993
Dimension a
120
Trunking depth
44
Colour
Pure white; RAL 9010


