Flat angle, for cable trunking type LKM 40060
Type LKM F40060FS
|Item no. 6247504
|EAN 4012196312313



Item no. / Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Flat angle including cover for changing the direction of the LKM ducts.
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 44 mm |
| Dimension a | 120 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 40 x 60 |
| Halogen-free | yes |
| Self-extinguishing | no |
| Protective film | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Version for | Base and cover |
| Fastening type | Base perforation |
| Trunking depth | 44 mm |
| Duct height, min. | 44 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 40x60mm |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
2,3798 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,3798 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Item no.
LKM F40060FS
120
44
zinc
6247504
LKM F40060RW
120
44
Pure white; RAL 9010
6249000
Colour
LKM F40060FS
Item no.
6247504
Dimension a
120
Trunking depth
44
Colour
zinc
LKM F40060RW
Item no.
6249000
Dimension a
120
Trunking depth
44
Colour
Pure white; RAL 9010


