Flat angle, for cable trunking type LKM 60150
Type LKM F60150FS
|Item no. 6248012
|EAN 4012196312610



Item no. / Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Flat angle including cover for changing the direction of the LKM ducts.
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Technical data
Dimensions
| Length | 290 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 64 mm |
| Dimension a | 120 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 60 x 150 |
| Halogen-free | yes |
| Self-extinguishing | no |
| Protective film | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Version for | Base and cover |
| Fastening type | Base perforation |
| Trunking depth | 64 mm |
| Duct height, min. | 64 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 60x150mm |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
5,0755 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,0755 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Item no.
LKM F60150FS
120
64
zinc
6248012
LKM F60150RW
120
64
Pure white; RAL 9010
6249515
Colour
LKM F60150FS
Item no.
6248012
Dimension a
120
Trunking depth
64
Colour
zinc
LKM F60150RW
Item no.
6249515
Dimension a
120
Trunking depth
64
Colour
Pure white; RAL 9010


