Flat angle, for cable trunking type LKM 80080
Type LKM F80080FS
|Item no. 6248328
|EAN 4012195699026



Item no. / Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Flat angle including cover for changing the direction of the LKM ducts.
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Equipotential bonding without additional aids, between base and cover
Technical data
Dimensions
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Height | 80 mm |
| Dimension a | 140 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 80 x 80 |
| Halogen-free | yes |
| Self-extinguishing | no |
| Protective film | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Version for | Base and cover |
| Fastening type | Base perforation |
| Trunking depth | 80 mm |
| Duct height, min. | 80 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 80x80mm |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
3,3396 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,3396 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension a
Trunking depth
Colour
Item no.
LKM F80080FS
140
80
zinc
6248328
LKM F80080RW
140
80
Pure white; RAL 9010
6248428
Colour
LKM F80080FS
Item no.
6248328
Dimension a
140
Trunking depth
80
Colour
zinc
LKM F80080RW
Item no.
6248428
Dimension a
140
Trunking depth
80
Colour
Pure white; RAL 9010


