Folding clamp and connection terminal up to 5 mm FT plate thickness
Type 274 FT
|Item no. 5317428
|EAN 4012195420859




Item no. / Type
5317428 / 274 FT
Uyumluluk
Rd 8 mm
Clamping range, max.
5 mm
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• Plate thickness to 5 mm
• For cable routing along and across the plate
• 4 hexagonal bolts M6 x 16
• Meets the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• For cable routing along and across the plate
• 4 hexagonal bolts M6 x 16
• Meets the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Technical data
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
|---|---|
| Type of connector | Folding clamp |
| Lightning current carrying capacity | N/50 kA |
| Uyumluluk | Rd 8 mm |
| Boyut | 8mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Clamping range, max. | 5 mm |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3872 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Clamping range, max.
Item no.
274 FT
Rd 8
5
5317428
274 FT
Item no.
5317428
Uyumluluk
Rd 8
Clamping range, max.
5



