Folding clamp Rd 8-10 up to 10 mm plate thickness Cu
Type 270 8-10 CU
|Item no. 5317258
|EAN 4012195420675




Item no. / Type
5317258 / 270 8-10 CU
Uyumluluk
Rd 8-10 mm
Clamping range, max.
10 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• Metal thickness to 10 mm
• For conductor routing transverse and in parallel to the plate
• Corresponds to the requirements to DIN V VDE V 0185-3 section 4.5
• For conductor routing transverse and in parallel to the plate
• Corresponds to the requirements to DIN V VDE V 0185-3 section 4.5
Technical data
Technical data
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
|---|---|
| Type of connector | Folding clamp |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 8/10mm |
| Material | Copper |
| Clamping range, max. | 10 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5639 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Clamping range, max.
Item no.
270 8-10 CU
Rd 8-10
10
5317258
270 8-10 CU
Item no.
5317258
Uyumluluk
Rd 8-10
Clamping range, max.
10



