Gutter clamp RK-FIX A2
Type RK-FIX VA
|Item no. 5316459
|EAN 4012195433729




Item no. / Type
5316459 / RK-FIX VA
Uyumluluk
2 x Rd 8/ 2 x Rd 6 mm
Clamping range, min.
15 mm
Clamping range, max.
25 mm
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
• For up to 2 round conductors Rd 6 or Rd 8
• Suitable for all bead thicknesses (15–25 mm)
• With 1 truss-head bolt M10 x 45
• With spring for prefixing on rain gutter
• Clamp body and crossbar made of rustproof stainless steel (V2A)
• Nut, bolt and spring made of stainless steel (V2A)
• Tested to VDE 0185-561-1 (IEC/EN 62561-1)
• Suitable for all bead thicknesses (15–25 mm)
• With 1 truss-head bolt M10 x 45
• With spring for prefixing on rain gutter
• Clamp body and crossbar made of rustproof stainless steel (V2A)
• Nut, bolt and spring made of stainless steel (V2A)
• Tested to VDE 0185-561-1 (IEC/EN 62561-1)
Technical data
Technical data
| Type of fastening screw | Hexagonal bolt |
|---|---|
| Type of connector | Roof gutter clamp |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Uyumluluk | 2 x Rd 8/ 2 x Rd 6 mm |
| Boyut | 2x8 / 2x6mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Clamping range, min. | 15 mm |
| Clamping range, max. | 25 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,2314 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Uyumluluk
Clamping range, min.
Clamping range, max.
Item no.
RK-FIX VA
2 x Rd 8/ 2 x Rd 6
15
25
5316459
RK-FIX VA
Item no.
5316459
Uyumluluk
2 x Rd 8/ 2 x Rd 6
Clamping range, min.
15
Clamping range, max.
25



