Hammer-head bolt ZL
Type MS41HB M8x60 ZL
|Item no. 1148314
|EAN 4012196490073




Item no. / Type
Length
Width
Height
Thread
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Hammer-head bolt for use with MS4121 and MS4141 profile rails
Technical data
Dimensions
| Length | 34,5 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 6 mm |
| Dimension L | 60 mm |
| Dimension H | 6 mm |
Technical data
| Washer Ø | 16 mm |
|---|---|
| Thread | M 8 x 60 |
| Suitable for mounting rail | yes |
| Torque | 8 Nm |
| Dimension | M8x60mm |
| Surface | Zinc slat |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,1554 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1554 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Thread
Item no.
MS41HB M6x30 ZL
34,5
20
6
M 6 x 30
1148306
MS41HB M8x30 ZL
34,5
20
6
M 8 x 30
1148310
MS41HB M8x60 ZL
34,5
20
6
M 8 x 60
1148314
MS41HB M8x100 ZL
34,5
20
6
M 8 x 100
1148318
MS41HB M10x30 ZL
34,5
20
8
M 10 x 30
1148322
MS41HB M10x60 ZL
34,5
20
8
M 10 x 60
1148326
MS41HB M10x100ZL
34,5
20
8
M 10 x 100
1148330
MS41HB M12x30 ZL
34,5
20
9
M 12 x 30
1148334
MS41HB M12x60 ZL
34,5
20
9
M 12 x 60
1148338
MS41HB M12x100ZL
34,5
20
9
M 12 x 100
1148342
Height
Thread
MS41HB M6x30 ZL
Item no.
1148306
Length
34,5
Width
20
Height
6
Thread
M 6 x 30
MS41HB M8x30 ZL
Item no.
1148310
Length
34,5
Width
20
Height
6
Thread
M 8 x 30
MS41HB M8x60 ZL
Item no.
1148314
Length
34,5
Width
20
Height
6
Thread
M 8 x 60
MS41HB M8x100 ZL
Item no.
1148318
Length
34,5
Width
20
Height
6
Thread
M 8 x 100
MS41HB M10x30 ZL
Item no.
1148322
Length
34,5
Width
20
Height
8
Thread
M 10 x 30
MS41HB M10x60 ZL
Item no.
1148326
Length
34,5
Width
20
Height
8
Thread
M 10 x 60
MS41HB M10x100ZL
Item no.
1148330
Length
34,5
Width
20
Height
8
Thread
M 10 x 100
MS41HB M12x30 ZL
Item no.
1148334
Length
34,5
Width
20
Height
9
Thread
M 12 x 30
MS41HB M12x60 ZL
Item no.
1148338
Length
34,5
Width
20
Height
9
Thread
M 12 x 60
MS41HB M12x100ZL
Item no.
1148342
Length
34,5
Width
20
Height
9
Thread
M 12 x 100


