Head plate for welding
Type KI 8 AOX FT
|Item no. 6347088
|EAN 4012196190638



Item no. / Type
6347088 / KI 8 AOX FT
Length
100 mm
Width
50 mm
Height
156,5 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Head plate for welding to building structures. In combination with the IS 8 support, suspended supports of any length can be created in situ. The maximum length of the support is 2,000 mm.
The head plate can be mounted to fixed lengths of the I support, type IS 8. The head plate is fixed to the support using two truss-head bolts, type FRS M10 x 25, which must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 156,5 mm |
Technical data
| Rustproof steel, pickled | no |
|---|---|
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Suitable for ceiling fastening | yes |
| Suitable for panel fastening | no |
| Suitable for profile shapes | I profile |
| Version for | Screw head plate |
| Dimension | 100mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
1,9231 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,9231 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
KI 8 AOX FT
100
50
156,5
6347088
KI 8 AOX FT
Item no.
6347088
Length
100
Width
50
Height
156,5


