Heavy-duty frame cassette for tube body, RKFSL, nominal size 350-3
Type RKF2 SL2 V3 20
|Item no. 7409542
|EAN 4012195870111



Item no. / Type
Floor covering thickness
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty frame cassette for tube body for the installation of accessories in the UZD350-3in dry or wet-care floors in interior areas Load class 2 to 20 kN. The tube body is not contained in the scope of delivery.
Technical data
Dimensions
| Dimension A | 424 mm |
|---|---|
| Dimension B | 388 mm |
| Dimension C | 382 mm |
| Dimension h | 20 mm |
Technical data
| Floor covering thickness | 14 mm |
|---|---|
| Length of installation dimensions | 390 mm |
| Wide installation dimensions | 390 mm |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Wet |
| Cable outlet version | Lowerable tube body |
| Number of cable outlets | 1 |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Heavy load class | 20 kN (OBO SL2) |
| Heavy-duty version | yes |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP44 |
| Dimension | 383x383x20 |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
50,8924 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 50,8924 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
TUK2 GV
7428140
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
TUK2 V
7428141
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
TUK2 G4
7428142
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Type
TUK2 GV
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Type
TUK2 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Type
TUK2 G4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor covering thickness
Dimension h
Item no.
RKF2 SL2 V3 20
14
20
7409542
RKF2 SL2 V3 25
19
25
7409544
RKF2 SL2 V3 30
24
30
7409546
RKF2 SL2 V3 40
34
40
7409550
Floor covering thickness
Dimension h
RKF2 SL2 V3 20
Item no.
7409542
Floor covering thickness
14
Dimension h
20
RKF2 SL2 V3 25
Item no.
7409544
Floor covering thickness
19
Dimension h
25
RKF2 SL2 V3 30
Item no.
7409546
Floor covering thickness
24
Dimension h
30
RKF2 SL2 V3 40
Item no.
7409550
Floor covering thickness
34
Dimension h
40
